تبلیغات
گزیده اخبار علمی - مجله علمی - 7 روش برای سالم نگه داشتن پاها
گزیده اخبار علمی - مجله علمی
در راستای بالا بردن سطح علمی مطالب جالب علمی و روز دنیا را برای شما ارایه می دهیم

مرتبه
تاریخ : یکشنبه 2 بهمن 1390
پاها متحمل سنگینی وزنتان در فعالیتهایی مانند پیاده روی و آهسته دویدن و غیره می شود. کمی مراقبت پیشگیرانه در نگهداری از پاها اثری طولانی دارد. با خواندن موارد زیر پی می برید که چه کاری انجام دهید تا مشکلات پا را کاهش دهید.

پا

1) از بین بردن  قارچ ِ انگشتان ِ پا 
عفونت قارچی در مکانهای گرم و مرطوب رشد می کند و قارچ به انگشتان، کف پا یا اطراف آن حمله می کند و باعث خارش، پوسته پوسته شدن و ترک خوردن پوست می شود. این بیماری معمولا" با یک داروی ضد قارچ که حاوی میکونازول (miconazole: داروی ضد ِ قارچ) یا تولنافتات (tolnaftate: داروی ضد ِ قارچ) رفع می شود. اگر این وضعیت بیش از دو هفته ادامه داشت، برای تجویز دارو به پزشک خود مراجعه کنید.
برای جلوگیری از قارچ انگشتان، پاها را تمیز و خشک نگه دارید. به طور منظم از پودر ضد قارچ استفاده کنید. کفش هایی بپوشید که از موادی مانند چرم و برزنت که تنفس می کنند ساخته شده و جوراب هایی بپوشید که که رطوبت را از بین می برد. همیشه فرصت دهید کفشایتان به خصوص کفش ورزشی یا کفش دو به طور کامل خشک شود. هر روز یه جفت کفش متفاوت بپوشید.

2) درمان و جلوگیری از ایجاد تاول ها
تاول ناشی از مالش مداوم بر روی پوست می باشد. تاول های پر از مایع را باید با گاز پانسمان استریل شده پوشاند و فرصت داد تا خود به خود التیام یابد. برای حفاظت از تحریک بیشتر از باند مخمل نخی و پنبه ای گرد که برای این منظور طراحی شده و در بیشتر داروخانه ها موجود است، استفاده کنید.
اگر تاول بزرگ است، ممکن است بخواهید آن را سوراخ کنید. یک سوزن را با ماده ی ضدعفونی کننده (نه با شعله ی چوب کبریت) استرلیزه کنید و سوزن را به سر تاول فرو برید. مایع درون آن را با گاز پانسمان بیرون آورید، محل موردنظر را با ماده ی ضدعفونی تمیز کنید و آن را با گاز پانسمان استریل بپوشانید.

3) از پینه ی پا چطور مراقبت کنیم؟
پینه ی پا برآمدگی استخوانی است که در برخی از مردم در بیرون انگشت شست ایجاد می شود. ممکن است ارثی باشد یا در زنان ناشی از پوشیدن کفش های پاشنه بلندِ نوک تیز ایجاد شود. افراد مبتلا به پینه ی پا باید کفش راحت بپوشند تا به استخوانی که مبتلا شده، فشار وارد نشود. پدها و بالشتک های نرم یا جوراب هایی که مجهز به بالشتک هستند، تسکین بیشتری می دهد. می توان با این روش به سادگی به بیشتر کسانی که از این بیماری رنج می برند کمک کرد. اگر اُستئوآرتریت osteoarthritis (التهاب مفاصل) یا بورسیت bursitis (التهاب بورس*) به طور مزمن موجب درد پینه ی پا شود، ممکن است پزشکتان برای هم تراز کردن استخوان کج، عمل جراحی را توصیه کند.
*بورس: بورس‌ها، کیسه‌های حاوی مایع سینوویال هستند که در اطراف مفاصل وجود دارند و باعث کاهش اصطکاک ساختمان‌های مجاور خود می‌شوند.
4) از بین بردن میخچه
همانند پینه، میخچه با مالش و سایش بر انگشتان بهم فشرده ایجاد می شود. میخچه های شدید در بالای انگشتان و میخچه های ملایم بین انگشتان ایجاد می شود، می توان با پوشیدن کفشهای راحت که کاملا" اندازه پا هستند از هر دوی اینها پیشگیری کرد.
می توانید خودتان بعضی از میخچه ها را از بین ببرید. هر روز پای خود را در آب گرم فرو برید و به آرامی پوستِ کاذب را با حوله یا سنگ پا بمالید. سطح پوست به تدریج کنده خواهد شد. هرگز میخچه را با تیغ ریش تراش نَبُرید. اگر رشد آن شدید و دردناک می باشد به متخصّص بیماریهای پا مراجعه کنید. در این فاصله برای حفاظت از نقاط حساس از پشم برّه یا پدهای مخمل نخی استفاده کنید. 
5) درمان انگشت چکشی 
انگشت چکشی یک نوع ناهنجاری که در مفصل انگشت پای دوم، سوم یا چهارم ایجاد می شود. انگشت چکشی در زنان شایع تر از مردان است و احتمالا" در اثر پوشیدن کفشهای پاشنه بلند با نوک باریک و بلند ایجاد می شود. پدهای حفاظتی موجب تسکین آن می شود. ممکن است متخصّص بیماریهای پا برای خم کردن انگشت به یک موقعیت راحت تر نوار طبی تجویز کند. در موارد حادتر ممکن است نیاز به عمل جراحی باشد.
6) درمان ناخن پا فرو رفته
ناخن پا فرو رفته معمولا" زمانی ایجاد می شود که هر دو گوشه ی ناخن پا در گوشت پا رشد کند. باعث قرمزی، تورم، درد و گاهی عفونت می شود.
پزشک یا متخصّص بیماریهای پا ناخن فرو رفته را بُریده و عفونت را با آنتی بیوتیک ها معالجه می کند. برای جلوگیری از مشکلات بیشتر، مواظب باشید کفشهایتان به ناخن انگشت بزرگ ِ پا فشار وارد نکند. 
اگر پس از درمان های مختلف ناخن فرو رفته عود کرد، برای جلوگیری از آن و جراحی با متخصّص بیماریهای پا مشورت کنید.  
7) سندرم پاشنه ی دردناک
با افزایش سن، بافت چربی پاشنه ی پا کاهش می یابد. فشار بر روی پاشنه ی پا باعث التهاب بافت پیوندی و عضله می شود. وقتی صبح از خواب بلند می شوید درد به حداکثر می رسد.
برای دردهای حاد داروی مُسَکِن بخورید و یک کیسه ی یخ به مدت 15 دقیقه روی پاشنه قرار دهید. پا را به آرامی ماساژ داده و دراز کنید و هر وقت که می توانید آن را بالا ببرید. با پزشک در مورد استفاده از ضربه گیر پاشنه مشورت کنید. اگر به این بیماری مبتلا شُدید که ممکن است چندین ماه طول بکشد، در این صورت به ورزشهایی مثل شنا و دوچرخه سواری بپردازید تا فشاری به پاشنه ی پایتان وارد نشود.


طبقه بندی: پزشکی، 
برچسب ها: سالم نگه داشتن پاها، پا، پای آدمیزاد، درمان انگشت چکشی، درمان و جلوگیری از ایجاد تاول ها، از بین بردن قارچ ِ انگشتان ِ پا،
ارسال توسط پیمان کوره پز
آخرین مطالب

قالب وبلاگ