تبلیغات
گزیده اخبار علمی - مجله علمی - مصرف شیر خشک عامل سیاه شدن و پوسیدگی دندان کودکان
گزیده اخبار علمی - مجله علمی
در راستای بالا بردن سطح علمی مطالب جالب علمی و روز دنیا را برای شما ارایه می دهیم

رابطه مصرف شیر خشک با سیاه شدن دندانها

 

دكتر "هاشمی" تصریح كرد: زمانی که کودک هنگام شب از شیر به ‌خصوص شیر خشک تغذیه می‌کند، اسید لاکتیک در دهان تولید می شود و بر مینای دندان اثر سوء می گذارد و موجب سیاه شدن دندان شیرخوار می‌شود. 

وی درباره بهداشت دهان و دندان در کودکان شیرخوار هم گفت:
از بدو تولد، دهان نوزاد در معرض محیط کانال زایمانی، اطاق عمل و محیط خارج قرار می‌گیرد و با میکروب‌های مختلف نیز در تماس است.

دكتر هاشمی افزود: پس از دوران شیرخوارگی نیز عادات غذایی، سوء تغذیه، تماس با میکروب‌های ضعیف و عواملی دیگر در سلامت دندان کودکان مؤثر است. 

وی با بیان اینکه از 6 ماهگی، رویش دندان در کودکان آغاز می‌شود، تصریح كرد: پوسیدگی دندان در شیرخوارانی که از شیر خشک تغذیه می‌کنند، بیشتر ایجاد می شود.

این فوق تخصص اطفال گفت: سیاه شدن دندان در شیرخوارانی که از شیر مادر تغذیه می‌کنند بسیار کمتر ایجاد می‌شود و حتی در بعضی از اوقات نیز دیده نمی‌شود.

هاشمی افزود: به علت این که سیستم دفاعی بدن نوزاد ناقص است، تجمع میکروب‌ها در دهان شیرخوار بیشتر می‌شود و هنگام رویش دندان هم تعداد این میکروب‌ها افزایش می‌یابد و همین مسئله موجب آسیب رسیدن به دندان‌ها خواهد شد.

وی افزود: ترشح بزاق موجب شست‌وشوی دهان می‌شود همچنین ماده‌ای در دهان وجود دارد که میکروب‌ها را کاهش می دهد و از بین می‌برد.

این فوق تخصص اطفال گفت: از آنجایی که بزاق دهان در شب کاهش می‌یابد میکروب‌های محافظ دهان غیر فعال می شوند و همین مسئله روی دندان‌ها تأثیر می‌گذارد و موجب خشکی دهان می شود و در نهایت خرابی دندان شیرخوار را در پی خواهد داشت.

دكتر هاشمی افزود: توصیه می‌شود مادران پس از شیر دادن، مقداری آب به شیرخوار بدهند چرا که این کار می‌تواند در پیشگیری از خرابی دندان‌های شیرخوار مؤثر باشد.
طبقه بندی: تغذیه، 
برچسب ها: مصرف شیر خشک، عوارض مصرف شیر خشک، بهترین شیر برای کودک، پوسیدگی دندان کودکان،
ارسال توسط پیمان کوره پز
آخرین مطالب

قالب وبلاگ